ЧЕРВОНИЙ ХРЕСТ УКРАЇНИ ТА ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19

Червоний Хрест України здійснює логістичну підтримку бригад із вакцинації, а також забезпечує інформаційну підтримку кампанії для того, щоб населення було проінформоване про вакцинацію від COVID-19 та процес вакцинації в Україні.

ВАКЦИНАЦІЯ В УКРАЇНІ

В Україні процес вакцинації проти COVID-19 розпочався 24 лютого 2021 року. Вакцинація від COVID-19 є добровільною та безоплатною.

Станом на 2 липня 2021 р. проведено понад 2,7 млн щеплень. Повністю вакциновані двома дозами – 766 тис. людей. Оновлену цифру перевіряйте на сайті: vaccination.covid19.gov.ua.

З 2-го липня в Україні розпочався 4-й етап вакцинації

Зараз вакцинують пріоритетні групи з 1-4 етапів:

 • медиків та інших працівників закладів охорони здоров’я
 • мешканців та персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів
 • маломобільних громадян
 • соціальних працівників та священнослужителів
 • освітян
 • військовослужбовців та співробітників інших структур державної безпеки
 • працівників органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів
 • працівників паливно-енергетичного комплексу
 • працівників санаторно-курортних закладів
 • членів офіційних олімпійських та паралімпійських делегацій
 • людей віком від 60 років
 • людей віком 18-59, які мають супутні захворювання
 • ув’язнених та персонал закладів позбавлення волі та слідчих ізоляторів
 • організовані колективи з 50+ охочими щепитися
 • у центрах вакцинації щеплюють усіх охочих, хто записався до листа очікування через сайт чи додаток Дія.

Оновлену інформацію щодо етапів вакцинації в країні перевіряйте на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

ВИДИ ВАКЦИН ПРОТИ COVID-19

Зараз в Україні використовують вакцини: Oxford/AstraZeneca (Covishield, SKBio), Pfizer/BioNTech (Comirnaty) та Sinovac Biotech.

Вакцина AstraZeneca (Covishield)

 — це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca. Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield. 

Oxford/AstraZeneca отримала схвалення для екстреного використання у Великій Британії, Індії та ЄС.

Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше. 

У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися.

Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів.  Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.

Склад вакцини:

Діюча речовина: 

 • модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь.

Допоміжні речовини:

 • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
 • динатрієва сіль етилендіамінтетрацтової кислоти (EDTA);
 • магнію хлорид;
 • етанол;
 • полісорбат 80;
 • натрію хлорид;
 • сахароза;
 • вода для ін’єкцій.

Вакцина Pfizer-BioNTech

 – це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцину внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ і дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді та ЄС. У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від COVID-19 серед осіб віком від 16 років.

Вакцина Pfizer BioNTech покликана навчити організм виробляти специфічні антитіла для знищення вірусу. 

Вакцину Pfizer BioNTech від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. 

Склад вакцини:

Діюча речовина:

 • мРНК – молекула.

Допоміжні речовини:

 • ALC-0315;
 • ALC-0159;
 • холестерол;
 • DSPC;
 • дигідрат фосфату натрію;
 • дигідрат фосфату калію;
 • натрію хлорид і калію хлорид;
 • сахароза;
 • вода для ін’єкцій.

Вакцина Coronavac

 — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу.

Азербайджан, Бразилія, Китай, Чилі, Індонезія та Туреччина дозволили вакцину для екстреного використання для імунізації своїх громадян. Китай дозволив використовувати вакцину виробника Sinovac Biotech для імунізації широкого загалу. 

1 червня 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила вакцину CoronaVac виробництва Sinovac Biotech для екстреного застосування.

За наявними дослідженнями станом на 25 березня 2021 року ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами.

Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.

Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Склад вакцини:

Діюча речовина: 

 • інактивований вірус SARS-CoV-2

Допоміжні речовини:

 • гідроокис алюмінію;
 • гідрофосфат натрію 12-водний;
 • гідрофосфат натрію моногідрат;
 • натрію хлорид.

Вакцини на які очікує Україна

Вакцина Moderna

 – це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною кампанією Moderna.  Препарат внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ, а також дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах. 

Вакцину Moderna від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

ЕТАПИ ВАКЦИНАЦІЇ В УКРАЇНИ

Вакцинація – це поетапний процес. Спочатку щеплення отримують медичні працівники та найбільш вразливі верстви населення. До того ж пріоритетними групами визначено всіх, хто працює у сфері безпеки і життєдіяльності держави.

Кількість мобільних бригад імунізації, пунктів щеплення та центрів масової вакцинації постійно збільшується. Відповідно збільшується кількість груп, охоплених вакцинацією.

Міністерство охорони здоров’я України визначило й запланувало таку послідовність вакцинації проти COVID-19:

Етап 1

Вакцинація людей із критичним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сфері протидії пандемії COVID-19.

Планове охоплення: близько 367 000 — <1 % від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть мобільні бригади.

Етап 2

Вакцинація людей із надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також усіх, хто надає медичні послуги.

Планове охоплення: близько 2,5 мільйона — 6,1% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги ймобільні бригади.

Етап 3

Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

Планове охоплення: близько 7,2 мільйона — 17,1% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги й мобільні бригади.

Етап 4

Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та спеціалістів, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

Планове охоплення: близько 11 мільйонів — 26% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги й мобільні бригади.

Етап 5

Після реалізації 1–4 етапів і в умовах високої доступності вакцин проти COVID-19 та в разі повного забезпечення ними, розпочнеться наступний, п’ятий етап. Це означатиме, що вакцинуватися зможуть дорослі (від 18 років), які не увійшли до пріоритетних груп. Кількість таких людей становитиме близько 13 мільйонів.

Як вакцинуватися? Два раунди — дві дози вакцини.

Вакцинація проти COVID-19 на кожному з етапів проводитиметься раундами. В одному раунді ті, хто роблять щеплення, отримують по одній дозі вакцини. Кожен раунд триватиме протягом 20–25 днів. Повний захист від нового коронавірусу передбачає дві дози відповідно до схем застосування вакцин, які закуповуватиме наша держава.

ЗАПИСАТИСЯ ДО ЛИСТА ОЧІКУВАННЯ ВАКЦИНАЦІЇ ВІД COVID-19

Пріоритетне право на щеплення від COVID-19 залежить від етапу вакцинації в Україні та категорії населення до якої ви належите.

Але вже зараз всі охочі можуть стати в чергу на вакцинацію для щеплення у центрах вакцинації. Це можна зробити кількома способами:

1. Заповнивши анкету на сайті або в мобільному додатку Дія
2. Зателефонувавши в контакт-центр МОЗ із питань COVID-19:

З кінця червня у центрах вакцинації вже почали щеплювати тих, хто записався до листа очікування через “Дію” чи контакт-центр.

Пріоритетні категорії населення можуть записатися на вакцинацію також звернувшись до свого лікаря.

Оновлену інформацію щодо етапів вакцинації в країні перевіряйте на інформаційному порталі МОЗ з питань вакцинації проти COVID-19 в Україні – vaccination.covid19.gov.ua.

Як проводять вакцинацію?

Три способи організації процесу вакцинації проти COVID-19:

1. За допомогою мобільних бригад з імунізації.

Мобільні бригади виїжджатимуть до колективів медиків, працівників соціальної сфери, освітян, військовослужбовців тощо, а також туди, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий. Мобільні бригади з імунізації також виїжджають до маломобільних груп населення та людей з інвалідністю.

2. Вакцинація на базі пунктів щеплень.

Медичні працівники проводять вакцинацію всіх людей, яких направлено до них відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.

Для здійснення вакцинації проти COVID-19 на базі закладів охорони здоров’я потрібно додатково залучити до 4 300 пунктів щеплень. Окрім того, вакцинацію проти COVID-19 в закладах охорони здоров’я буде організовано у такий спосіб, щоб не порушувати рутинної вакцинації.

Громадяни України, які перебувають на непідконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, мають доступ до вакцин проти коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, підконтрольних уряду України.

Стаціонарні пункти щеплення працюють в закладах охорони здоров’я. Для організації безпечного вакцинування вони обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю та забезпечені необхідною кількістю доз вакцини. Медики, які в них працюють, пройшли відповідне навчання.

3. Щеплення у центрах масової вакцинації.

На українських стадіонах, спортивних, учбових та культурних майданчиках відкриваються центри масової вакцинації населення проти COVID-19, щоб якомога швидше щепити від COVID-19 усіх охочих. У них щеплюють громадян, які раніше записались до листа очікування вакцинації від COVID-19 у додатку чи на сайті “Дія” або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я. Пріоритет надається людям похилого віку.

Надійних даних про те, скільки триває імунітет після перенесеного СOVID-19, поки що немає. Трапляються випадки повторного інфікування. Водночас випадків, коли вакцинація зашкодила людям, котрі перехворіли на COVID-19, не зафіксовано.

Тож якщо ви перехворіли, вам однаково показано щеплення.

 • Зважаючи на прогнозований дефіцит вакцини й на те, що передусім щеплення потрібне тим, хто ще не хворів на COVID-19, вам рекомендовано відкласти вакцинацію на 6 місяців від часу перебігу COVID-19.
 • За бажанням ви можете вакцинуватися раніше, але тільки якщо ви належите до групи пріоритетності і якщо вакцини вистачає іншим людям, які належать до пріоритетної групи й не мають задокументованого COVID-19 в анамнезі.

Вакцинація може бути проведена після закінчення періоду ізоляції, але не раніше ніж через 28 днів (4 тижні) від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР-тестування.

Так, це питання вивчене і зроблено висновки, що вакцинація є безпечною.

Вакцинація під час хвороби чи інкубаційного періоду не збільшує ризик побічних ефектів та не впливає на тяжкість перебігу хвороби.

Вакцина вводиться у вигляді ін’єкції в м’яз плеча. Вакцинація більшістю вакцин проти COVID-19 проходить у два етапи. Наприклад, якщо ви отримали одну дозу AstraZeneca/Oxford (Covishield), ви повинні отримати і другу дозу цієї ж вакцини за 4-12 тижнів (оптимально 8-12 тижнів), щоб завершити курс вакцинації. Якщо ви захворіли на COVID-19 після отримання першої дози вакцини, другу дозу рекомендовано відтермінувати на 6 місяців. Проте за бажанням ви можете вакцинуватися раніше шестимісячного терміну.

Так. Ще недостатньо вивчено, чи може вакцина проти COVID-19 захистити від передавання вірусу між людьми. Тому рекомендовано дотримуватися всіх правил респіраторної гігієни, носити маску і тримати дистанцію навіть після вакцинації. Коли з’явиться більше даних про здатність вакцинації запобігати передаванню вірусу від людини до людини, такі рекомендації можуть бути змінені.

Національна технічна група експертів з імунізації рекомендує МОЗ України, зважаючи на відсутність даних про одночасну вакцинацію проти COVID-19:
Бажано проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності (якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою) цей термін може бути скорочений до 14 днів.
Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання щеплення проти інших інфекційних хвороб.
Вищезазначені рекомендації з вакцинації проти COVID-19 та інших хвороб не стосуються вакцинації за екстреними показаннями, ніж передбачено в інструкції, дози вакцин зараховуються.

Вакцини діють, імітуючи збудник інфекції — віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Вони «навчають» нашу імунну систему швидко та ефективно реагувати на збудник.

Традиційно через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі сформувати пам’ять про неї. Отже, імунна система зможе швидко розпізнати та побороти інфекцію, перш ніж людина захворіє. Так працюють деякі сучасні вакцини проти COVID-19.

При розробленні інших вакцин використовуються нові підходи: йдеться про так звані РНК- та ДНК-вакцини. Замість того, щоб вводити антигени (речовини, які змушують нашу імунну систему виробляти антитіла), РНК- та ДНК-вакцини дають нашому організмові необхідний генетичний код, щоб наша імунна система сама виробляла антиген. Щоб отримати додаткову інформацію про розробку вакцини проти COVID-19, відвідайте веб-сайти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Коаліції з питань інновацій для готовності до епідемій (CEPI).

Захист від вірусу, який людина отримує після того, як перехворіла, називається імунітетом, що набутий природним шляхом. Антитіла, які виробляються в організмі до SARS-CoV-2, з’являються не відразу, а протягом перших кількох тижнів після зараження, а їх наявність вказує на те, що людина була інфікована SARS-CoV-2 незалежно від перебігу захворювання (безсимптомної, легкої чи важкої форми).

Наскільки людина з природним імунітетом буде захищена від повторного зараження, залежить від багатьох факторів та індивідуальних особливостей, які на сьогодні остаточно не встановлені.

Перед вакцинацією не потрібно здавати ПЛР-тест на COVID-19, чи на антитіла до нього.

Не завжди при проведенні ІФА-тестів для визначення антитіл у осіб після вакцинації, визначаються антитіла, що утворюються після вакцинації.

Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагмента вірусу. У випадку векторних чи мРНК вакцин проти COVID-19 — до спайк-протеїну.

Суть вакцин у тому, щоб організм напрацював антитіла та клітини до знешкодження вірусу SARS-Cov-2.

Імуногенність – це здатність вакцини стимулювати утворення антитіл та клітин. Іншими словами, це показник, що визначає відсоток тих, у кого відбулася імунна відповідь або сила імунної відповіді.

Всі вакцини проти COVID-19, які зараз застосовуються мають високу імуногенність.

Відомо, що ті, хто мають антитіла після хвороби, можуть повторно захворіти. Рівень захворюваності серед вакцинованих практично не зростає.Якщо і є випадки захворювань — то вони легкі. А серед невакцинованих — рівень хворих зростає.

Важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини.
Гіперчутливість до одного з компонентів вакцини (дізнатися про склад вакцини можна у медичних працівників, які проводять вакцинацію).
Гостре захворювання (температура тіла вище 38,5ºC) .
Незначні інфекції, наприклад, застуда або субфебрильна температура, не повинні затримувати вакцинацію.

Людям, які приймають препарати, що впливають на імунну систему, мають серйозні хронічні захворювання або ж схильні до важких алергічних реакцій, потрібно проконсультуватися про вакцинацію зі своїм лікарем завчасно та повідомити про них медичного працівника, який проводить щеплення. Також перед вакцинацією проводиться медичний огляд пацієнтів. Будь ласка, повідомляйте лікаря, який вас оглядає перед вакцинацією, про будь-які алергічні реакції, що були раніше.

Вакцинація проти COVID-19 допоможе вам розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист. Можливі такі реакції:

 • почервоніння, біль, набряк у місці ін’єкції
 • лихоманка чи озноб
 • головний біль, біль у м’язах чи суглобах, біль у животі
 • збільшені лімфатичні вузли
 • нудота
 • втомлюваність
 • безсоння
 • запаморочення

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.

У випадку виникнення наступних симптомів, навіть якщо вас не вакцинували, повідомте про це свого лікаря або зверніться до медичного закладу:

 • судоми
 • втрата свідомості
 • блювання
 • висип на тілі
 • сильний біль
 • температура понад 38C
 • сплутаність мови

Важливо не пропустити розвиток іншого захворювання, яке співпало в часі з вакцинацією й потребує своєчасного надання допомоги.

Вакцина проти COVID-19 не може спричинити захворювання.
Однак, існує ймовірність того, що ви отримаєте першу дозу вакцини вже будучи інфікованим, але до того, як симптоми хвороби розвинуться.
Або ж інфікуєтесь та захворієте після проведення вакцинації. Нагадуємо, що організм після щеплення напрацьовує імунітет щонайменше три тижні. Як показує аналіз даних клінічних досліджень, ефективність вакцини після одноразової стандартної дози становить 76% з 22 по 90 день. Рівень антитіл зберігається протягом цього періоду з мінімальним зниженням.
Навіть через три тижні після введення другої дози вакцини існує невелика вірогідність того, що ви все одно захворієте. Але в цьому випадку ви найімовірніше перенесете захворювання легко й без ускладнень.
Загальна слабкість або підвищення температури − це звичайна реакція на вакцину проти COVID-19. Ці симптоми зникають через кілька днів після вакцинації.
Проте якщо у вас з’явились характерні симптоми захворювання на COVID-19: висока температура, постійний кашель, втрата нюху чи смаку, — необхідно звернутися до лікаря.

Зараз в Україні розпочався процес тестування “ковідних сертифікатів”, розроблених з урахуванням вимог ЄС та ВООЗ на основі Digital Green Certificate Єврокомісії. Передбачається, що там буде необхідна для міжнародного визнання інформація щодо щеплень, негативних результатів ПЛР-тестів та одужання після COVID-19.

Дані для цього сертифікату вноситимуть через електронну систему охорони здоров’я, а сам документ можна буде згенерувати у застосунку чи на порталі Дія, а в перспективі також – отримати в лікаря.

Такий сертифікат як в електронній, так і в паперовій формі обов’язково міститиме QR-код, що буде використовуватися для перевірки його справжності.

Поки що українці можуть отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Це український документ, який використовується для закордонних подорожей та відповідає міжнародним медико-санітарним нормам. Він свідчить про те, що людина повністю вакцинована проти COVID-19. Його можна отримати лише в паперовій формі в сімейного лікаря чи в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я.

Таке свідоцтво можна отримати тільки в паперовій формі одразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я, зокрема в сімейного лікаря, для пред’явлення за потреби при перетині державного кордону.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію:

 • Для кількадозних вакцин видається лише після отримання останньої дози.
 • У випадку отримання свідоцтва не одразу після щеплення, а шляхом звернення до лікаря, свідоцтво заповнюється на основі даних про щеплення, внесених до електронної системи охорони здоров’я.
 • Заповнюється англійською або французькою мовою, додатково також українською мовою.
 • Міститиме персональні дані пацієнта (прізвище та ім’я латинкою записуватиметься так само, як у закордонному паспорті громадянина, або за правилами транслітерації), а також інформацію про вакцинацію (назва вакцини, дата вакцинації тощо).
 • За потреби й за запитом людини заклад має надрукувати та оформити його згідно із міжнародними вимогами.
 • Обов’язково матиме офіційний штамп закладу охорони здоров’я та підпис лікаря.
 • Має бути підписане пацієнтом або його уповноваженим представником.
 • Буде дійсним лише, якщо введена вакцина схвалена до екстреного застосування ВООЗ.

Важливо! Не слід плутати міжнародні свідоцтва про вакцинацію з «імунними паспортами» чи «ковідними сертифікатами», які зараз розробляють в Україні та за кордоном, оскільки це різні поняття.

 • Термін дії свідоцтва – один рік з можливістю продовження.

Якщо в людини є абсолютні протипоказання до проведення щеплення проти COVID-19, замість свідоцтва на вимогу пацієнта надається письмове роз’яснення українською та/або англійською мовою з переліком підстав для такого рішення.

3 червня 2021 р. розпочався запис на щеплення проти COVID-19 громадян України, які проживають на непідконтрольних уряду територіях Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополя і належать до пріоритетних груп, вакцинація яких зараз відбувається в Україні (першочергово люди похилого віку віком 65 років і старше). Вони можуть отримати вакцину проти COVID-19 в окремих пунктах щеплення на підконтрольних Україні територіях Донецької, Луганської та Херсонської областей. Перелік пунктів – bit.ly/2T0bcC3.

Запис відбувається за номером контакт-центру МОЗ з питань протидії COVID-19: 0 800 60 20 19.

Під час розмови, оператору необхідно повідомити, з якого ви населеного пункту (уточнивши, що наразі він є непідконтрольним), вказати ваші дані та обрати найзручніший пункт щеплення.

Оператор здійснить запис на вакцинацію та надішле вам СМС-повідомлення з унікальним ідентифікатором, якщо у вас є український номер телефону, або листа на електронну пошту – у разі його відсутності.

Цей ідентифікатор також передадуть до Держприкордонслужби України, щоб вас безперешкодно пропустили на підконтрольні Уряду України території.

Важливо, що громадяни, які бажають здійснити вакцинацію і мають унікальний ідентифікатор з підтвердженням запису на щеплення, не повинні проходити самоізоляцію чи обсервацію.

Для запису на отримання другої дози вакцини необхідно буде знову зателефонувати до контакт-центру.

Наразі експерти точно не можуть сказати, який відсоток людей необхідно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет проти COVID-19. Колективний імунітет є тоді, коли більшість людей вакциновані або перехворіли: саме в такому разі припиняється передача вірусу від людини до людини. Відсоток населення, який необхідно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет, залежить від конкретного вірусу.

Результати математичного моделювання вказують: щоб знизити поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та смертності від неї, ефективну вакцину мають отримати від 60% до 80% населення. Утім, наразі складно визначити точніший відсоток, адже невідомо, наскільки ефективно вакцинація проти COVID-19 запобігає передаванню вірусу від людини до людини. У світі тривають наукові дослідження, перші результати очікуються найближчими місяцями.

Висновки Національної технічної групи експертів з імунізації від :

 • Вагітні можуть важче переносити COVID-19
 • Якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад жінка працює в ковідній лікарні та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем.
 • Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною.
 • Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі до настання або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення. На основі цього жінка сама вирішуватиме, чи отримати другу дозу цією ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів.
 • Рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване.
 • Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень.

Інструкцією вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech, яку теж використовують в Україні, забороняється щеплення нею вагітних та жінок, які вигодовують грудним молоком.

 1.     Чи є обмеження щодо вакцинації для людей з алергією в анамнезі?

Якщо ви знаєте, на що у вас алергія, ознайомтеся зі складом вакцини в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ України (www.dec.gov.ua), на сайті vaccination.covid19.gov.ua та запитайте про нього в медпрацівників, які проводять вакцинацію. 

 1. Якщо є алергія на пилок чи пил – вакцинуватись можна.

 Побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для вакцинації взагалі, зокрема проти COVID-19. Люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть вакцинуватися навіть в період загострення хвороби.

 1.     Та ось, що робити, якщо ви не знаєте, чи є в вас алергія на щось зі складу вакцини.

Тяжка алергічна реакція – анафілактичний шок – на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять залишитись у пункті щеплення ще на пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну і правильну медичну допомогу.

Застереження у випадку вакцинації людей з імуносупресією пов’язані не з безпекою (можливими реакціями на вакцину), а з ефективністю вакцинації для них. У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути не оптимальною. Попри це, людям з імуносупресією рекомендується вакцинуватися від COVID-19 і скористатися шансом на захист – оскільки захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним. Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, в ідеалі рекомендують отримати щеплення за два тижні до початку планової імуносупресивної терапії.

Люди з онкологією в групі ризику і можуть дуже важко перенести COVID-19, тому їм обов’язково треба щепитися проти коронавірусної інфекції.

Національна група експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ) дійшла висновку, що для щеплення онкохворих можна використати будь-яку з наявних в Україні вакцин проти COVID-19.

Втім, якщо людина проходить курс імуносупресивної терапії, вакцинація може не мати належного ефекту. Тому варто порадитися з лікарем, коли саме краще зробити щепленням.

Пріоритет у вакцинації проти COVID-19 мають також члени родини та особи, які постійно проживають в одному помешканні із людиною з онкологією або безпосередньо доглядають за нею.

Вакцини від COVID якраз і покликані захистити людей з хронічними захворюваннями, які ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Тому їм необхідна ця вакцинація.

Так, можна і треба.

Люди з ВІЛ у групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19.

Правила в’їзду кожна країна встановлює самостійно. Потрібно слідкувати за умовами на офіційних ресурсах країни в яку прямуєте.

Корисні ресурси про вакцинацію проти COVID-19

Відповідно до інформації Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Інформаційний портал МОЗ з питань вакцинації проти COVID-19 в Україні
Центр громадського здоров'я України | МОЗ
UNICEF в Україні – Вакцини
Всесвітня організація охорони здоров'я. Коронавірусна інфекція (COVID-19): вакцини