Дізнайтеся більше:
Як завдяки вакцині людство назавжди подолало віспу

ЧЕРВОНИЙ ХРЕСТ УКРАЇНИ ТА ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19

Червоний Хрест України здійснює логістичну підтримку бригад із вакцинації, а також забезпечує інформаційну підтримку кампанії для того, щоб населення було проінформоване про вакцинацію від COVID-19 та процес вакцинації в Україні.

ВАКЦИНАЦІЯ В УКРАЇНІ

Станом на 8 вересня 2021 року 5 722 210 людей отримали одну дозу вакцини. Повністю вакциновані двома дозами – 4 512 000. Оновлену цифру перевіряйте на сайті: vaccination.covid19.gov.ua.

Україна вже продовжує останній – 5-й етап вакцинації населення проти COVID-19, на якому щеплюють усіх охочих віком від 18 років.  При цьому пріоритет надається вразливим групам населення, зокрема людям віком від 60 років та людям із супутніми захворюваннями. Також розпочалася вакцинація дітей віком старше 12 років, яка відбувається за наявності у них всіх рутинних щеплень згідно з Національним календарем щеплень. Відповідні рекомендації були ухвалені наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.10.2021 № 2234.

Серед пріоритетних груп залишаються також медики, освітяни, соціальні працівники та військові, які контактують з великою кількістю людей. 

Записатися на вакцинацію від COVID-19 можна до пунктів щеплень, які діють у більшості закладів первинної медичної допомоги, зателефонувавши в реєстратуру відповідного закладу. Також за телефоном чи онлайн можна зареєструватися на щеплення до центрів масової вакцинації, які відкриваються в різних містах України та працюють у робочі й вихідні дні. Повний перелік пунктів та центрів  з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua

Працівників сфери охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, військовослужбовців, працівників структур державної безпеки та структур, які забезпечують роботу держави,  працівників органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів, а також організовані колективи з понад 50 охочими щепитися вакцинують мобільні бригади за місцем їхньої роботи.

Люди, які не можуть самостійно пересуватися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 або через свого сімейного лікаря. 

П’ятий етап вакцинації від COVID-19  також передбачає щеплення іноземців, які  мають посвідку на постійне проживання в Україні та, осіб, які отримали статус біженця або статус особи, яка потребує додаткового захисту.

Записатися на вакцинацію від COVID-19

 1. Пункти щеплення. Записатися на вакцинацію від COVID-19 можна до пунктів щеплень, які діють у більшості закладів первинної медичної допомоги, зателефонувавши в реєстратуру закладу. 
 2. Центри масової вакцинації. За телефоном чи онлайн можна зареєструватися на щеплення до центрів масової вакцинації. Вони відкриваються в різних містах України та працюють у робочі й вихідні дні. Повний перелік пунктів та центрів  з адресами й телефонами є на сайті vaccination.covid19.gov.ua

Люди, які не можуть самостійно пересуватися, можуть викликати мобільну бригаду з вакцинації додому за номером контакт-центру МОЗ – 0 800 60 20 19 або через свого сімейного лікаря.

Як вакцинуватися?

Кількість доз вакцини для повної імунізації — дві дози вакцини.

Усі вакцини, схвалені ВООЗ для екстреного застосування, потребують дводозного введення, окрім вакцини від Johnson&Johnson/Janssen — однієї дози достатньо для повної імунізації.

Наразі в Україні здійснюється імунізація вакциною AstraZeneca (Covishield, SKBio), CoronaVac/Sinovac Biotech, Comirnaty/Pfizer-BioNTech, Moderna.

Інтервал між введенням двох доз вакцини:

Comirnaty/Pfizer-BioNTech – 21-28 днів

CoronaVac/Sinovac Biotech – 14-28 днів

Moderna – 28 днів

AstraZeneca (Covishield, SKBio) – 4-12 тижнів.

ВИДИ ВАКЦИН ПРОТИ COVID-19

Зараз в Україні використовують вакцини: Oxford/AstraZeneca (Covishield, SKBio), Pfizer/BioNTech (Comirnaty), Sinovac Biotech та Moderna (mRNA-1273).

Вакцина AstraZeneca (Covishield)

 — це векторна вакцина, розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською біофармацевтичною компанією AstraZeneca. Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield. 

Oxford/AstraZeneca отримала схвалення для екстреного використання у Великій Британії, Індії та ЄС.

Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше. 

У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися.

Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів.  Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.

Склад вакцини:

Діюча речовина: 

 • модифікований аденовірус, що містить у собі специфічний білок коронавірусу, який викликає імунну відповідь.

Допоміжні речовини:

 • L-гістидин та L-гістидин гідрохлорид моногідрат;
 • динатрієва сіль етилендіамінтетрацтової кислоти (EDTA);
 • магнію хлорид;
 • етанол;
 • полісорбат 80;
 • натрію хлорид;
 • сахароза;
 • вода для ін’єкцій.

Вакцина Pfizer-BioNTech

це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцину внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ і дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді та ЄС. Ефективність вакцини Comirnaty проти так званого “дикого” варіанту вірусу SARS-CoV-2, який вперше виявили в Вухані, становить 95%. Також має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом “Альфа”, та 88% для штаму “Дельта”.

Вакцина Pfizer BioNTech покликана навчити організм виробляти специфічні антитіла для знищення вірусу. 

Вакцину Pfizer BioNTech від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

Дозволена вагітним, жінкам, які годують груддю, а також дітям віком старше 12 років за наявністю у них всіх рутинних щеплень згідно з Національним календарем щеплень.

Вакцина Coronavac

 — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу.

Азербайджан, Бразилія, Китай, Чилі, Індонезія та Туреччина дозволили вакцину для екстреного використання для імунізації своїх громадян. Китай дозволив використовувати вакцину виробника Sinovac Biotech для імунізації широкого загалу. 

1 червня 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила вакцину CoronaVac виробництва Sinovac Biotech для екстреного застосування.

За наявними дослідженнями станом на 25 березня 2021 року ефективність вакцини становить 83,5% після щеплення двома дозами.

Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.

Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Склад вакцини:

Діюча речовина: 

 • інактивований вірус SARS-CoV-2

Допоміжні речовини:

 • гідроокис алюмінію;
 • гідрофосфат натрію 12-водний;
 • гідрофосфат натрію моногідрат;
 • натрію хлорид.

Вакцина Moderna

 – це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною кампанією Moderna.  Препарат внесено до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ, а також дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах. 

Вакцину Moderna від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

ЕТАПИ ВАКЦИНАЦІЇ В УКРАЇНИ

Вакцинація – це поетапний процес. Спочатку щеплення отримують медичні працівники та найбільш вразливі верстви населення. До того ж пріоритетними групами визначено всіх, хто працює у сфері безпеки і життєдіяльності держави.

Кількість мобільних бригад імунізації, пунктів щеплення та центрів масової вакцинації постійно збільшується. Відповідно збільшується кількість груп, охоплених вакцинацією.

Міністерство охорони здоров’я України визначило й запланувало таку послідовність вакцинації проти COVID-19:

Етап 1

Вакцинація людей із критичним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сфері протидії пандемії COVID-19.

Планове охоплення: близько 367 000 — <1 % від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть мобільні бригади.

Етап 2

Вакцинація людей із надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також усіх, хто надає медичні послуги.

Планове охоплення: близько 2,5 мільйона — 6,1% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги ймобільні бригади.

Етап 3

Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

Планове охоплення: близько 7,2 мільйона — 17,1% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги й мобільні бригади.

Етап 4

Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та спеціалістів, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

Планове охоплення: близько 11 мільйонів — 26% від загальної кількості людей в Україні.

Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги й мобільні бригади.

Етап 5

Після реалізації 1–4 етапів і в умовах високої доступності вакцин проти COVID-19 та в разі повного забезпечення ними, розпочнеться наступний, п’ятий етап. Це означатиме, що вакцинуватися зможуть дорослі (від 18 років), які не увійшли до пріоритетних груп, а також діти віком старше 12 років за наявності у них всіх рутинних щеплень згідно з Національним календарем щеплень.

Кількість таких людей становитиме близько 13 мільйонів.

Як проводять вакцинацію?

Три способи організації процесу вакцинації проти COVID-19:

1. За допомогою мобільних бригад з імунізації.

Мобільні бригади виїжджатимуть до колективів медиків, працівників соціальної сфери, освітян, військовослужбовців тощо, а також туди, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий. Мобільні бригади з імунізації також виїжджають до маломобільних груп населення та людей з інвалідністю.

2. Вакцинація на базі пунктів щеплень.

Медичні працівники проводять вакцинацію всіх людей, яких направлено до них відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.

Для здійснення вакцинації проти COVID-19 на базі закладів охорони здоров’я потрібно додатково залучити до 4 300 пунктів щеплень. Окрім того, вакцинацію проти COVID-19 в закладах охорони здоров’я буде організовано у такий спосіб, щоб не порушувати рутинної вакцинації.

Громадяни України, які перебувають на непідконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, мають доступ до вакцин проти коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, підконтрольних уряду України.

Стаціонарні пункти щеплення працюють в закладах охорони здоров’я. Для організації безпечного вакцинування вони обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю та забезпечені необхідною кількістю доз вакцини. Медики, які в них працюють, пройшли відповідне навчання.

3. Щеплення у центрах масової вакцинації.

На українських стадіонах, спортивних, учбових та культурних майданчиках відкриваються центри масової вакцинації населення проти COVID-19, щоб якомога швидше щепити від COVID-19 усіх охочих. У них щеплюють громадян, які раніше записались до листа очікування вакцинації від COVID-19 у додатку чи на сайті “Дія” або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я. Пріоритет надається людям похилого віку.

Відповідно до інформації Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Корисні ресурси про вакцинацію проти COVID-19

Інформаційний портал МОЗ з питань вакцинації проти COVID-19 в Україні
Центр громадського здоров'я України | МОЗ
UNICEF в Україні – Вакцини
Всесвітня організація охорони здоров'я. Коронавірусна інфекція (COVID-19): вакцини